Εξαιρετικές διακρίσεις στην Προκριματική Φάση της «Εικονικής Δίκης»

Εξαιρετικές διακρίσεις κατέκτησαν οι ομάδες του Λυκείου και του Γυμνασίου στους Προκριματικούς Αγώνες του Γ' Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικού Προγράμματος Εικονικών Δικών «Πρωταγόρας».

Εξαιρετικές διακρίσεις στην Προκριματική Φάση της «Εικονικής Δίκης»

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Λυκείου «Υπέρ Αδύνατου» προκρίθηκε δεύτερη στην κατάταξη στην Τελική Φάση του διαγωνισμού.

Η ομάδα αποτελείται από τους μαθητές της Α΄Λυκείου:

Ε. - Χ. Αθανασιάδου, Δ. Καραβασίλης, Α. Μανάκου, Ι. Στρυβάκης, Ε. Τριαρίδου

Επίσης, 2 μαθητές κατέκτησαν σημαντικές διακρίσεις στην ατομική κατάταξη:

Βραβείο 1ου Ομιλητή: Δ. Καραβασίλης

Βραβείο 3ης Ομιλήτριας: Α. Μανάκου

Αντίστοιχες διακρίσεις κατέκτησαν και οι μαθητές του Γυμνασίου. 2 ομάδες προκρίθηκαν στην Τελική Φάση του διαγωνισμού.

H ομάδα «Οι ακριβοδίκαιοι», δεύτερη στην κατάταξη, με τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου:

Κ. - Β. Γενίτσαρη, Ε. Γεωργιτσέλη, Ε. Γεωργιτσέλη, Σ. Γκάλη, Φ. Παυλίδου

και η ομάδα «Dura lex, sed lex», τέταρτη στην κατάταξη, με τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου:

Α.- Χ. Ζαμπίτη, Γ. Μιχαλάκης, Θ. Παπαβραμίδης, Ν.- Θ.- Δ. Σιάμπαλη, Έ. Σπυρίδου.

Τέλος, η μαθήτρια Έ. Σπυρίδου κατέκτησε τον τίτλο της 1ης Καλύτερης Ομιλήτριας.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εικονικές Δίκες «Πρωταγόρας» διεξήχθη φέτος για 3η χρονιά. Λόγω των ιδιαίτερων επιδημιολογικών συνθηκών πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά για δύο συνεχόμενα Σαββατοκύριακα (20 - 21 και 28 - 29 Μαρτίου), επειδή οι συμμετοχές ήταν πάρα πολλές.

Ο Τελικός Γύρος θα πραγματοποιηθεί στις 3 - 4 Απριλίου διαδικτυακά.

Καλή επιτυχία στις ομάδες του Λυκείου και του Γυμνασίου!