Πανελλήνιος Διαγωνισμός Έντεχνου Ρητορικού Λόγου στην αγγλική γλώσσα - Forensics

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Έντεχνου Ρητορικού Λόγου στην αγγλική γλώσσα - Forensics

Ο Διαγωνισμός της Πανελλήνιας Ένωσης Forensics πραγματοποιήθηκε φέτος, λόγω των επιδημιολογικών δεδομένων, διαδικτυακά μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας «Zoom», από τη 1 έως τις 4 Απριλίου 2021. Τη διοργάνωση ανέλαβε φέτος το Διοικητικό Συμβούλιο της Πανελλήνιας Ένωσης. Στο τουρνουά συμμετείχαν οι μαθητές του ομίλου Forensics, οι οποίοι επιλέχθηκαν για τον σχηματισμό της φετινής ομάδας.

Οι μαθητές απέσπασαν υψηλές βαθμολογίες σε σύνολο 280 μαθητών από 15 αγγλόφωνα και ελληνόφωνα ιδιωτικά σχολεία της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης: ACS - American Community Schools, AFS – American Farm School, Anatolia College, Arsakeia – Tositseia Schools of Athens, Campion School, Εkpedeftiki Anagennisi, Geitonas School, HAEF - Hellenic-American Educational Foundation, I.M. Panagiotopoulos School, Ionios School, Mandoulides Schools, The Moraitis School, PIERCE - The American College of Greece, St Catherine's British School, St Lawrence College.

Πιο συγκεκριμένα, ο μαθητής Ν. Μόσερ (Β΄Λυκείου) απέσπασε το 1ο βραβείο «First among Equals Award - Πρώτος Μεταξύ Ίσων» και την τιμητική πλακέτα, ενώ ήταν «φιναλίστ» στο «Monologue Comic - Κωμικό Μονόλογο».

Επιπλέον, ο μαθητής Α. Θεοδοσάκης (Γ΄ Γυμνασίου) διακρίθηκε με «Honorable Mention - Εύφημη Μνεία» στο αγώνισμα «Oral Interpretation of Literature Comic - Εκφραστική Ανάγνωση Κωμικού Λογοτεχνικού Κειμένου».