Τις μέρες για το Πάσχα μετρώ … υγιεινές συνήθειες καλλιεργώ!

Τις μέρες για το Πάσχα μετρώ … υγιεινές συνήθειες καλλιεργώ!

Οι μαθητές της Β’ Δημοτικού μετρούν τις μέρες μέχρι το Πάσχα και δίνουν τις δικές τους προτάσεις για υγιεινή διατροφή. Γνωρίζοντας τη σημασία της καλής διατροφής για την υγεία του σώματος και την καλή φυσική κατάσταση, προτείνουν έξυπνους τρόπους και εύκολες συνταγές που μπορούν να «απογειώσουν» τα καθημερινά μας γεύματα και να καλλιεργήσουν υγιεινές διατροφικές συνήθειες σε όλους.

Διανύουμε μια δύσκολη χρονιά, καθώς η πανδημία μάς κρατά όλους, μικρούς και μεγάλους, στο σπίτι, μακριά από την καθημερινή άθληση και άσκηση.Είναι ευκαιρία να φροντίσουμε τόσο τη δική μας υγεία όσο και των αγαπημένων μας προσώπων, δείχνοντας έμπρακτα την αγάπη και το ενδιαφέρον μας μέσα από απλές πράξεις, που εγγυώνται σωματική και ψυχική ισορροπία.