Grand Prize σε διεθνή διαγωνισμό μουσικής

Ο μαθητής Θ. Κυπάρος κατέκτησε το Grand Prize παίζοντας βιολί στον Διεθνή Διαγωνισμό «World Art Games» Fiestalonia Milenio International Contest

Grand Prize σε διεθνή διαγωνισμό μουσικής

Ο μαθητής Θ. Κυπάρος (Β΄ Γυμνασίου) κατέκτησε το Grand Prize (Platinum Diploma) παίζοντας βιολί στον διεθνή διαγωνισμό «World Art Games» Fiestalonia Milenio International Contest, Spain, στην κατηγορία «Instrumental Music» (ηλικιακή ομάδα 13 - 15 ετών), λαμβάνοντας συνολική βαθμολογία 100/100.

Παράλληλα, κέρδισε μια πλήρη υποτροφία για τη διαμονή και τη συμμετοχή του στον διεθνή διαγωνισμό «Sea Sun Festival», που θα πραγματοποιηθεί τον Μάιο του 2022 στην Ισπανία.

Αξίζει να αναφερθούμε και στις άλλες σημαντικές μουσικές διακρίσεις που κατέκτησε ο μαθητής κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς:

• 1ο Βραβείο στον διεθνή μουσικό διαγωνισμό «Golden Classical Music Awards» International Competition, New York, στην ηλικιακή ομάδα των 13 - 15 ετών.
  • 1ο Βραβείο στην κατηγορία των εγχόρδων στον διεθνή διαγωνισμό «All Colours of Art» International Online Festival & Contest, Italy, στην ηλικιακή ομάδα των 12 - 13 ετών.
  • 1ο Βραβείο στον διεθνή διαγωνισμό Fiestalonia Milenio International «Online Wave» Contest, Spain,στην κατηγορία «Instrumental Music», στην ηλικιακή ομάδα των 13 - 15 ετών.
  • 2ο Βραβείο στον διεθνή μουσικό διαγωνισμό «International Moscow Music Competition», Russia.
  • 2ο Βραβείο στον διεθνή διαγωνισμό «Talents of Europe» International Art Festival & Contest, Spain, στην κατηγορία «Instrumental Music», στην ηλικιακή ομάδα των 13 - 15 ετών.
  • Πρόσκληση για συμμετοχή ως σολίστ σε συναυλία επιλεγμένων νικητών στη διάσημη αίθουσα Weill Recital Hall του Carnegie Hall, στο «2022 Season Debut».

Πηγή