Mandoulides Website Design School: Κατασκευή επαγγελματικών ιστοσελίδων από μαθητές Γυμνασίου

Όλοι οι μαθητές του Γυμνασίου, στο πλαίσιο των μαθημάτων της Πληροφορικής, κατασκεύασαν επαγγελματικές ιστοσελίδες με διαφορετική θεματολογία, τις ανάρτησαν ζωντανά στο διαδίκτυο και τις παρουσίασαν σε όλους τους συμμαθητές τους.

Πιο συγκεκριμένα, μέσω ενός ολοκληρωμένου πρότζεκτ, που είχε διάρκεια τρεις μήνες, κάθε μαθητής Γυμνασίου εκπαιδεύτηκε, μέσα από τρία παραδοτέα, στο πώς πρέπει να είναι στημένη μια ιστοσελίδα, για να είναι λειτουργική και ορθά εμφανίσιμη και κατασκεύασε τη δική του ιστοσελίδα.

Τον μήνα Φεβρουάριο κάθε μαθητής εκπόνησε το πρώτο παραδοτέο, όπου έστησε τη δική του σελίδα με τη βοήθεια της πλατφόρμας Wix.com, μιας επαγγελματικής πλατφόρμας κατασκευής ιστοσελίδων. Γράφτηκε στην πλατφόρμα και σχεδίασε τη δομή της ιστοσελίδας του.

Τον μήνα Μάρτιο κάθε μαθητής εκπόνησε το δεύτερο παραδοτέο, όπου εκπαιδεύτηκε στην προσθήκη υποσελίδων, τη διασύνδεσή τους, εισήγαγε εικόνες και βίντεο καθώς και αρχεία και υπερσυνδέσμους και έστησε τη σελίδα του.

Τον μήνα Απρίλιο παραδόθηκε το τρίτο και τελικό παραδοτέο, όπου μετά από διορθώσεις ο μαθητής σήκωσε ζωντανά την ιστοσελίδα του στο διαδίκτυο και την παρουσίασε σε όλους τους συμμαθητές του, μέσω του Team λόγω των περιοριστικών μέτρων του κορονοϊού.

Δείτε τις ιστοσελίδες των μαθητών μας:

Home | F1 FANSITE (wixsite.com)

Blog | Η Γωνία Των Βιβλίων (wixsite.com)

Home | The Writer's Hub (wixsite.com)

Home | My Site (wixsite.com)

Home | Countries All Around The World (wixsite.com)

Home | My Site (wixsite.com)

Home | MSG_STEFLEGOSTAR-WARS (wixsite.com)

Home | Travel drops (wixsite.com)

Home | MCU (wixsite.com)

Home | mcukj (wixsite.com)