Αριστείο Διάκρισης 1ου Διαδικτυακού Μαθητικού Μαθηματικού Φεστιβάλ

Ο μαθητής Μ. Μπέλλης (Α΄ Λυκείου) κατέκτησε Αριστείο Διάκρισης στον Διαγωνισμό Μαθηματικών Γρίφων του 1ου Διαδικτυακού Μαθητικού Μαθηματικού Φεστιβάλ.

Αριστείο Διάκρισης 1ου Διαδικτυακού Μαθητικού Μαθηματικού Φεστιβάλ

Το 1ο Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε φέτος για πρώτη φορά διαδικτυακά και ξεπέρασε κάθε προσδοκία όσον αφορά τις συμμετοχές. Αξίζει να αναφερθεί ότι στην επίλυση μαθηματικών γρίφων συμμετείχαν περίπου 20.000 μαθητές και, συγκεκριμένα, στην Α΄ Λυκείου 3.000.

Στόχος του Φεστιβάλ ήταν οι μαθητές να διαφοροποιήσουν τις αντιλήψεις τους και τη στάση τους για τη μάθηση και να διαπιστώσουν ότι τα Μαθηματικά δεν αποτελούν ένα διδακτικό αντικείμενο, που θέτει ως στόχο την απόκτηση στείρων γνώσεων αλλά ένα πεδίο καινοτομίας, δεξιοτήτων, δημιουργικότητας και έκφρασης των προβληματισμών τους.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί ότι ανάμεσα στους ομιλητές του Φεστιβάλ ήταν ο κ. Κωνσταντίνος Δασκαλάκης, καθηγητής του ΜΙΤ και ο κ. Αθανάσιος Φωκάς, καθηγητής του Πανεπιστημίου του Cambridge.