Διάκριση στον Μαθηματικό Διαγωνισμό EMC - «9ο Ευρωπαϊκό Μαθηματικό Κύπελλο»

Ο μαθητής Π. Λιάμπας (Α΄ Λυκείου) κατέκτησε το 3ο βραβείο στο «9ο Ευρωπαϊκό Μαθηματικό Κύπελλο» (9th European Mathematical Cup - EMC) στην κατηγορία Junior.

Διάκριση στον Μαθηματικό Διαγωνισμό EMC - «9ο Ευρωπαϊκό Μαθηματικό Κύπελλο»

Στο «9o Ευρωπαϊκό Μαθηματικό Κύπελλο», το οποίο διοργανώνεται κάθε χρόνο από την Κροατική Ένωση «Νέων Ταλαντούχων Μαθηματικών Marin Getaldić», συμμετείχαν 24 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων, εκ των οποίων 21 μαθητές στην κατηγορία Junior και 3 στην κατηγορία Senior. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν μαθητές από 25 χώρες.

Λόγω των έκτακτων επιδημιολογικών δεδομένων ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε την Κυριακή, 20 Δεκεμβρίου 2020 διαδικτυακά, μέσω της εφαρμογής Ms Teams.