Παγκόσμια Ημέρα Οικογένειας - Γ΄ Δημοτικού

Στο πλαίσιο του προγράμματoς «Αξίες Ζωής» και με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Οικογένειας στις 15 Μαΐου, τα παιδιά της Γ΄ Δημοτικού διδάχθηκαν την αξία της οικογένειας μέσα από παιχνίδι, ανάγνωση λογοτεχνικών κειμένων, πρωτότυπες κατασκευές και φυσικά, μέσα από τις ίδιες τους τις αφηγήσεις!

Παγκόσμια Ημέρα Οικογένειας - Γ΄ Δημοτικού

Η αυλή του σχολείου γέμισε χαρούμενες φωνές, καθώς τα παιδιά διασκέδασαν, παίζοντας επιδαπέδιο παιχνίδι ερωτήσεων! Απολαμβάνοντας το ηλιόλουστο πρωινό, τα παιδιά - χωρισμένα σε τμήματα - απάντησαν στις ερωτήσεις και έφτασαν με ενθουσιασμό στο τέλος της διαδρομής!

Επίσης, παρουσιάζοντας σπάνια οικογενειακά κειμήλια στο σχολικό διαδικτυακό μουσείο της Γ΄ Δημοτικού, τα παιδιά ταξίδεψαν με δέος πίσω στον χρόνο εξερευνώντας την ταυτότητα και την ιστορία των προγόνων τους.