1η θέση πανελλήνια - 9 μετάλλια στον «Αρχιμήδη» - Συμμετοχή 2 μαθητών σε διεθνείς μαθηματικές ολυμπιάδες

2 χρυσά, 4 αργυρά και 3 χάλκινα κατέκτησαν οι μαθητές του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων στην τελική φάση «Αρχιμήδης» της 38ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ), κατατάσσοντας τα Εκπαιδευτήρια στην 1η θέση πανελλήνια.

Ο μαθητής Ι. Δημουλιός θα στελεχώσει την εθνική ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 62η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (ΙΜΟ), η οποία θα διεξαχθεί διαδικτυακά (14 - 24 Ιουλίου 2021, Αγία Πετρούπολη).

Ο μαθητής Μ. Ζαρογουλίδης θα στελεχώσει την εθνική ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 25η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων (JBMO), η οποία θα διεξαχθεί διαδικτυακά (29 Ιουνίου - 4 Ιουλίου 2021).

Συγχαίρουμε τους 9 διακριθέντες μαθητές καθώς και τους 31 συμμαθητές τους που έφτασαν στον τελικό.

Διακρίσεις στην 38η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης»

Χρυσό ΜετάλλιοΙ. ΔημουλιόςΓ΄ Λυκείου
Χρυσό ΜετάλλιοΜ. ΖαρογουλίδηςΓ΄ Γυμνασίου
Αργυρό ΜετάλλιοΓ. ΙακωβίδηςΑ΄ Λυκείου
Αργυρό ΜετάλλιοΚ. ΚωνσταντινίδηςΑ΄ Λυκείου
Αργυρό ΜετάλλιοΑ. ΤσιορβάςΑ΄ Λυκείου
Αργυρό ΜετάλλιοΑ. ΓιαννάκηςΓ΄ Γυμνασίου
Χάλκινο ΜετάλλιοΔ. ΚόλτσηςΑ΄ Λυκείου
Χάλκινο ΜετάλλιοΙ. - Ε. ΚενανίδηςΓ΄ Γυμνασίου
Χάλκινο ΜετάλλιοΘ. ΠαπαβραμίδηςΓ΄ Γυμνασίου

Οι μαθητές Κ. Κωνσταντινίδης και Γ. Ιακωβίδης θα στελεχώσουν την αναπληρωματική εθνική ομάδα, η οποία θα λάβει μέρος άτυπα στη ΙΜΟ παράλληλα με την πρώτη ομάδα. Μετά την άθροιση των βαθμών του «Αρχιμήδη» και της ΙΜΟ θα προκύψει η εξάδα που θα λάβει μέρος στην 38η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (ΒΜΟ) 2021.

Ο μαθητής Α. Γιαννάκης είναι ο 2ος αναπληρωματικός της εθνικής ομάδας.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας!

Τα σχολεία που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ Ε. ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ2 Χρυσά, 4 Αργυρά, 3 Χάλκινα
ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ - ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΨΥΧΙΚΟΥ1 Αργυρό, 1 Χάλκινο