Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ Δημοτικού στο MOMus

Με αφορμή την έκθεση «Υφάνσεις εκ νέου», οι μαθητές της Α΄ και Β΄ Δημοτικού επισκέφθηκαν το Μουσείο MΟΜus -­ Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, κάνοντας ένα υπέροχο ταξίδι στον μαγικό κόσμο της τέχνης. Ένα πολύχρωμο νήμα ξεδιπλώθηκε μπροστά στα μάτια τους μέσα στους χώρους του μουσείου, ακολουθώντας τα έργα ταπισερί της έκθεσης «Υφάνσεις εκ νέου».

Οι μικροί μας μαθητές υλοποίησαν το αντίστοιχο μουσειοπαιδαγωγικό πρόγραμμα, περιηγήθηκαν στους χώρους του μουσείου και παρατήρησαν διάφορα έργα τέχνης ζωγραφικής και υφαντικής. Στο τέλος ύφαναν τις δικές τους μοναδικές δημιουργίες, ανακαλύπτοντας τη σύνδεση μεταξύ της ζωγραφικής και της υφαντικής με τη βοήθεια δύο … γραμμών, της γραμμής από κλωστή και της γραμμής από μπογιά.