Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων και η διδασκαλία της Σεξουαλικής Διαπαιδαγώγησης στη Β΄ Γυμνασίου σε συνεργασία με τη HelMSIC

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο πρώτος κύκλος εργαστηρίων της θεματικής ενότητας «Γνωρίζω το Σώμα μου - Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση» (Εργαστήρια Δεξιοτήτων, Β΄ Γυμνασίου) σε συνεργασία με την επιτροπή HelMSIC.

Η HelMSIC - Hellenic Medical Students’ International Committee (Ελληνική Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων Φοιτητών Ιατρικής) είναι ένα ανεξάρτητο σωματείο μη κυβερνητικού, μη κερδοσκοπικού, μη κομματικού χαρακτήρα. Δραστηριοποιείται σε διάφορους τομείς δράσης, μεταξύ αυτών και ο Τομέας για τη Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία και Δικαιώματα-HIV/AIDS.

Η HelMSIC διοργάνωσε το πρόγραμμα SHARE, που αφορά τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση μαθητών Γυμνασίου. Το πρόγραμμα αποτελείται από 5 εκπαιδευτικά βιωματικά σεμινάρια Σεξουαλικής Διαπαιδαγώγησης, τα οποία πραγματοποιούνται από εκπαιδευμένα μέλη της HelMSIC πάνω στη Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία και τα οποία απευθύνονται σε εφήβους γυμνασιακής ηλικίας.

Ο πρώτος κύκλος διδασκαλίας αφορά ένα από τα τμήματα της Β΄ Γυμνασίου, στο οποίο το πρόγραμμα SHARE εφαρμόστηκε πιλοτικά. Θα ακολουθήσει η διδασκαλία του προγράμματος και στα υπόλοιπα τμήματα της τάξης.

Η ομάδα των εκπαιδευτών της HelMSIC αποτελείται από τους εθελοντές φοιτητές Ιατρικής του ΑΠΘ: Β. Αρβανιτάκο, Ε. Κολυμπιανάκη, Λ. Σουμάκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ε. Κολυμπιανάκη είναι επίσης απόφοιτη των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη (2019).

Τα επιμέρους εκπαιδευτικά αντικείμενα του Προγράμματος SHARE είναι τα εξής:

Έναρξη Σεξουαλικής Ζωής (2 διδακτικές ώρες)

• Έναρξη Σεξουαλικής Ζωής
  • Σεξουαλικές Πρακτικές
  • Επιρροές στη Σεξουαλική Συμπεριφορά του Ατόμου

Ασφαλής Σεξουαλική Συμπεριφορά (2 διδακτικές ώρες)

• Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενες Λοιμώξεις (ΣΜΛ)
  • Τρόποι Προφύλαξης - Ασφαλείς/Επικίνδυνες Σεξουαλικές Συμπεριφορές - Στίγμα
  • Ανδρικό Προφυλακτικό
  • Προληπτικός Έλεγχος
  • Αντισύλληψη

Σεξουαλικά Δικαιώματα και Σύνοψη (1 διδακτική ώρα)