Μαθητές της Β΄ Δημοτικού συναντούν τη συγγραφέα Ελένη Ανδρεάδη

«Αν όλα τα παιδιά της Γης φροντίζανε τη φύση,
τα δέντρα, τα πουλιά, τη γη, τα δάση, το νερό,
θα γίνονταν καλύτερη για όλους μας η ζήση
και η ζωή σαν όνειρο θα έμοιαζε θαρρώ…»

Με αυτούς τους στίχους οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού υποδέχθηκαν στο βιβλιοπωλείο «Κωνσταντινίδης» τη συγγραφέα Ελένη Ανδρεάδη και το βιβλίο της «Γιατί σβήσαμε το γράμμα Β» από τις εκδόσεις Μεταίχμιο.

Μέσα από τις σελίδες του βιβλίου ήρθαν σε επαφή με το πρόβλημα της περιβαλλοντικής καταστροφής, ένα πρόβλημα που σήμερα φαντάζει πιο έντονο από κάθε άλλη φορά, και, συγχρόνως, προβληματίστηκαν για την ευθύνη του καθενός από εμάς απέναντι στη φύση και τις ισορροπίες της.

Με τον δικό της μοναδικό τρόπο η Ελένη Ανδρεάδη «ζωντάνεψε» το περιεχόμενο του βιβλίου, συνομίλησε με τους μικρούς μας μαθητές και μοιράστηκε μαζί τους τις σκέψεις και τα σχέδιά της για τον τρόπο προστασίας των δασών και των θαλασσών της πατρίδας μας.

Τα παιδιά, με το ποίημα και το νοσταλγικό τους τραγούδι, συγκίνησαν όλους όσοι παρευρίσκονταν στον χώρο και άφησαν διάχυτη την ελπίδα πως με τη δική τους ευαισθητοποίηση το μέλλον του πλανήτη μας θα είναι ευοίωνο.