«Παιχνιδομαγειρέματα» στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης

«Παιχνιδομαγειρέματα» με τα Προνήπια στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης

«Παιχνιδομαγειρέματα» στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Στο πλαίσιο του θεματικού άξονα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων «Ζω καλύτερα -Ευ ζην», τα Προνήπια ασχολήθηκαν με την υγιεινή διατροφή και τα οφέλη της στην καθημερινή ζωή παιδιών και ενηλίκων. Έτσι, επισκέφθηκαν το Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Παιχνιδομαγειρέματα».

Μέσα από εκπαιδευτικά παιχνίδια και μαγειρικές δοκιμασίες, οι μαθητές και οι μαθήτριες μυήθηκαν στα μυστικά της υγιεινής διατροφής και έμαθαν τρόπους, για να μπορέσουν να υιοθετήσουν νέες, νόστιμες και υγιεινές διατροφικές συνήθειες. Τα παιδιά, χρησιμοποιώντας πλούσια υλικά, έγιναν μικροί σεφ και με τη βοήθεια ενός εξειδικευμένου σεφ - παιδαγωγού μαγείρεψαν υγιεινά σνακ, τα οποία γεύτηκαν αναγνωρίζοντας παράλληλα τη θερμιδική διατροφική τους αξία.

Σκοπός του προγράμματος ήταν να κατανοήσουν τα παιδιά τη σπουδαιότητα της υγιεινής διατροφής στο σώμα τους και στην καθημερινότητά τους, έχοντας συνάμα ως στόχο να τους γίνει βίωμα.

Σύνθημά μας, λοιπόν, είναι το εξής: «Τρώω μόνο υγιεινά, για να ζω πάντα καλά!»

Συλλογή φωτογραφιών