«Προβληματισμοί και προκλήσεις στη σύγχρονη εκπαίδευση»

Τα Εκπαιδευτήρια διοργανώνουν διαδικτυακά τις Σχολές Γονέων, με θέμα: «Προβληματισμοί και προκλήσεις στη σύγχρονη εκπαίδευση: Φροντίδα της ψυχικής υγείας των μαθητών/τριών μέσα στη σχολική κοινότητα» την Τετάρτη, 7 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 18:00 - 20:10.

Στόχος είναι:

• Να έχουν τη δυνατότητα οι γονείς να κουβεντιάσουν τις αγωνίες τους με ειδικούς.
  • Να πάρουν κατευθυντήριες οδηγίες για το πώς θα διαχειριστούν τη σχέση τους με τα παιδιά τους.
  • Να αποκομίσουν όλοι περισσότερα οφέλη από τη νέα πραγματικότητα.

Οι Σχολές Γονέων θα πραγματοποιηθούν μέσω της εφαρμογής Zoom σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί:

18:00 - 18:40
«Είμαστε στο ΕΜΕΙΣ... στην ομάδα της τάξης μου. Μαθαίνω να συμμετέχω, να βοηθώ και να συμπονώ μέσα στην ομάδα μου»
Όλγα Ζηκοπούλου, Ψυχολόγος, Πιστοποιημένη στη Γνωστική - Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία, Διδάκτωρ ΠΑΜΑΚ

18:45 - 19:25
«Η σημασία της αξίας της φιλίας και της ομαδικότητας στην ψυχική υγεία των παιδιών»
Μαρία Χατζηπανταζή, Συμβουλευτική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, ΑΠΘ Τμήμα Ψυχολογίας, MSc Συμβουλευτική Ψυχολόγος, City University London, Cert. στην ψυχοθεραπεία παιδιών και εφήβων (Regent’s College, London)

19:30 - 20:10
«Πώς να διαχειριστώ τα δύσκολα συναισθήματα του παιδιού μου»
Εύα Γιαννούλη, Ψυχολόγος, MRes Κοινωνική Έρευνα, NLP Coach στον εθισμό, Πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια Γονέων (AHHP), Μέλος Βρετανών Ψυχολόγων (MBPsS)

Για να παρακολουθήσετε το Webinar, χρειάζεστε έναν συνηθισμένο υπολογιστή με πρόσβαση στο Internet και ηχεία ή ακουστικά.

Για να δηλώσετε συμμετοχή, πατήστε εδώ.

Δηλώσεις συμμετοχής γίνονται δεκτές έως την Τρίτη, 6 Δεκεμβρίου 2022.

Στη συνέχεια θα σταλεί στους προσωπικούς σας λογαριασμούς το σχετικό link καθώς και οδηγίες σύνδεσης.