55ο Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (THIMUN) - Χάγη

Μαθητές του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν στο 55ο Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (THIMUN), 23 - 26 Ιανουαρίου 2023, που φέτος, μετά από δύο χρόνια πανδημίας, πραγματοποιήθηκε στο Διεθνές Συνεδριακό Κέντρο της Χάγης (World Forum).

Κατά τη διάρκεια των εργασιών, οι μαθητές - σύνεδροι ανέλυσαν θέματα παγκόσμιου ενδιαφέροντος κατά τα πρότυπα των Ηνωμένων Εθνών και διαπραγματεύτηκαν την υπογραφή ψηφισμάτων, η τελική μορφή των οποίων αποστέλλεται στην επίσημη αντιπροσωπεία του ΟΗΕ.

Οι εργασίες του συνεδρίου ολοκληρώθηκαν μέσα σε κλίμα ενθουσιασμού, ενώ μαθητές και εκπαιδευτικοί από όλο τον κόσμο συμφώνησαν ότι ήταν ένα από τα καλύτερα συνέδρια (MUN), καθώς η συμμετοχή μέσω υπολογιστή, στερούσε από τους συμμετέχοντες πολλά από τα προνόμια της δια ζώσης επαφής και εμπειρίας.