«Ο Καραγκιόζης γραμματικός»

Τα πρωτάκια μας με μεγάλο ενθουσιασμό παρακολούθησαν την παράσταση του Θεάτρου Σκιών «Ο Καραγκιόζης γραμματικός».

Πρόκειται για μία ξεχωριστή παράσταση, καθώς εμπνευστής και δημιουργός της είναι ένα μεγαλύτερος μαθητής της ΣΤ΄ Δημοτικού του σχολείου μας, ο Αθανάσιος Μουστάκας. Ο Αθανάσιος έχει ταυτόχρονα δημιουργήσει όλες τις φιγούρες και τη σκηνή, είναι συγγραφέας της παράστασης και καραγκιοζοπαίχτης. Πολύτιμος βοηθός του στάθηκε ο Ιωάννης Κουμιώτης, συμμαθητής και φίλος του.

Οι μικροί μαθητές και οι μικρές μαθήτριες ψυχαγωγήθηκαν και ταυτόχρονα έμαθαν από τους μεγαλύτερους συμμαθητές τους την αξία της παράδοσης και της ενασχόλησης με κάτι που το αγαπάμε και μας γεμίζει. Θαύμασαν το μεράκι τους, γέλασαν και διασκέδασαν, απολαμβάνοντας μια παράσταση που δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από τις παραστάσεις μεγάλων καραγκιοζοπαιχτών.