«Καλλιτέχνης της Χρονιάς 2022» Διεθνής διάκριση μαθητή στο βιολί

«Καλλιτέχνης της Χρονιάς 2022» o Θ. Κυπάρος

Ο μαθητής και σπουδαστής βιολιού του Κρατικού Ωδείου Θεσσαλονίκης Θ. Κυπάρος (Α’ Λυκείου) κατέκτησε το «Absolute Winner Award» στον Διεθνή Μουσικό Διαγωνισμό «Artists of the Year 2022» - International Youth Music Competition, Atlanta, USA, λαμβάνοντας την υψηλότερη βαθμολογία (100%) μεταξύ όλων των διαγωνιζομένων στην κατηγορία των Εγχόρδων, 14 - 18 ετών, και ανακηρύχθηκε στην κατηγορία του «Καλλιτέχνης της Χρονιάς 2022».

Για τη διάκριση του αυτή προσκλήθηκε να συμμετάσχει στη συναυλία των νικητών και της απονομής των βραβείων, η οποία θα διεξαχθεί στη Νέα Υόρκη τον Σεπτέμβριο του 2023. Στον διαγωνισμό για την ανάδειξη του «Καλλιτέχνη της Χρονιάς» έλαβαν μέρος μουσικοί από 30 χώρες, όλοι τους βραβευθέντες σε διαγωνισμούς του «International Youth Music Competition» κατά το έτος 2022.

Πηγή