Επίσκεψη στη Δανιηλίδειο Παιδική Βιβλιοθήκη

Τον θαυμαστό κόσμο του βιβλίου εξερεύνησαν οι μαθητές του Παιδικού Σταθμού με την επίσκεψή τους στη Δανιηλίδειο Παιδική Βιβλιοθήκη Καλαμαριάς.

Με κύριο μέλημα την ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας ήδη από την προσχολική ηλικία, τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο χώρο της βιβλιοθήκης, ξεφύλλισαν διάφορα βιβλία, ενημερώθηκαν από τις υπεύθυνες της βιβλιοθήκης για τον  τρόπο δανεισμού ενός βιβλίου, αλλά και τους κανόνες δανεισμού.

Τα παιδιά ταξίδεψαν στη μαγική χώρα του παραμυθιού με την ανάγνωση ενός βιβλίου και τέλος δημιουργησαν το δικό τους παραμύθι.

Στόχος της δράσης είναι τα παιδιά να αγαπήσουν το βιβλίο, να μάθουν να το σέβονται και να κατανοήσουν τόσο την ανεκτίμητη αξία του όσο και το ότι μια βιβλιοθήκη είναι ένας χώρος γεμάτος από πολύτιμους θησαυρούς γνώσης.