Πανελλήνιος Διαγωνισμός Forensics 2023

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του ομίλου Forensics των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Έντεχνου Ρητορικού Λόγου στην αγγλική γλώσσα, ο οποίος φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Αθηνών (HAEF) στο Παλαιό Ψυχικό από τις 16 έως τις 20 Μαρτίου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Εκπαιδευτηρίων βρέθηκαν στην 5η  θέση της γενικής κατάταξης, ενώ απέσπασαν τις ακόλουθες διακρίσεις:

• Κ. Γενίτσαρη και Π. Ιωσηφίδου  (Β´ Λυκείου), φιναλίστ στο Δραματικό Ντουέτο
  • Α. Οικονόμου (Β´ Λυκείου), φιναλίστ στον Αυθόρμητο Λόγο (Impromptu Speaking)
  • Ε. Χαλίδης , Εύφημη μνεία στην Ομαδική Συζήτηση  (Group Discussion)
  • Σ. Καλαμπούκας (Β´ Γυμνασίου), Ε. Μπουντζιούκα και Α. Ταυρίδου ( Γ´ Γυμνασίου), προκρίθηκαν στον Προημιτελικό Γύρο του Debate.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν  τα 21 από τα 22 ιδιωτικά και δημόσια, αγγλόφωνα και Ελληνόφωνα  σχολεία - μέλη της Πανελλήνιας Ένωσης Forensics από Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Λάρισα και Πάτρα:

American Community, Schools (ACS) Athens, American Farm School, Anatolia College, Arsakeia-Tositseia Schools of Athens, Byron College, Campion School, Ekpedeftiki Anagennisi, Ekpedeftiria N. Mpakogianni, Erasmeios Hellenic German School, Geitonas School, Hellenic-American Educational Foundation (HAEF), I.M. Panagiotopoulos School, Ionios School, Kastritsi General High School of Patra, Kessaris School, Mandoulides Schools, The Moraitis School, PIERCE - The American College of Greece, Pinewood International Schoo, St. Catherine's British School, St. Lawrence College.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες για τις επιτυχίες τους!