Διακρίσεις στον Διαγωνισμό AMC 8 της Αμερικανικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΜΑΑ)

9 μαθητές και μαθήτριες κατέκτησαν σημαντικές διακρίσεις στον Διεθνή Μαθηματικό Διαγωνισμό AMC 8 της Αμερικανικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΜΑΑ).

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές και οι μαθήτριες που διακρίθηκαν είναι:

• 1ο Βραβείο με τον 2ο καλύτερο βαθμό στην Ελλάδα: Σ. Μαυρίδου (Α΄ Γυμνασίου)
  • 2ο Βραβείο με τον 4ο καλύτερο βαθμό στην Ελλάδα: Β. Μπεκιάρης (Α΄ Γυμνασίου), Ι. Στεφάνου (Α΄ Γυμνασίου), Μ. - Ε. Τσιοπούλου (Β΄ Γυμνασίου)
  • 3ο Βραβείο με τον 5ο καλύτερο βαθμό στην Ελλάδα: Α. Γκόλνα (Β΄ Γυμνασίου), Γ. Δελής (Α΄ Γυμνασίου), Α. Σκλάβου (Α΄ Γυμνασίου), Σ. Τσοχατζίδου (Β΄ Γυμνασίου), Φ. Χατζηχριστοδούλου (Β΄ Γυμνασίου)

Οι παραπάνω βαθμοί αντιστοιχούν στην 2η, 5η και 10η θέση μεταξύ των μαθητών που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 17 Ιανουαρίου 2023 και τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη συμμετείχαν φέτος για δωδέκατη συνεχή χρονιά. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 47 μαθητές/τριες της Α΄ και Β΄ Γυμνασίου. Οι μαθητές/τριες απάντησαν 25 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής σε 40 λεπτά. Τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν πριν από λίγες ημέρες.