Η συγγραφέας Ανδρομάχη Ματζανίδου με τη Γ΄ Δημοτικού

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, η Γ΄ Δημοτικού συμμετείχε σε ποικίλες φιλαναγνωστικές δράσεις, με αποκορύφωμα την επίσκεψη στο σχολείο μας της συγγραφέα και εκπαιδευτικού Ανδρομάχης Ματζανίδου.

Η συγγραφέας ξενάγησε τους μαθητές και τις μαθήτριες στον φανταστικό κόσμο των βιβλίων, συζήτησε μαζί τους για τη διαδικασία έμπνευσης και συγγραφής μιας ιστορίας και έπαιξε μαζί τους διάφορα παιχνίδια.

Τα τριτάκια με τη βοήθεια της συγγραφέα συμμετείχαν σε διασκεδαστικές δραστηριότητες δημιουργικής γραφής και στο τέλος συζήτησαν μαζί της για τη σημασία των βιβλίων και τα «μυστικά» των συγγραφέων! Αυτή η άμεση και τόσο ζωντανή επικοινωνία κέντρισε το ενδιαφέρον των μαθητών και είναι σίγουρο ότι θα συμβάλει στο να συνεχίσουν με ακόμα περισσότερο κέφι το διάβασμα καλών εξωσχολικών βιβλίων.

Η συγγραφέας Ανδρομάχη Ματζανίδου με τη Γ΄ Δημοτικού