Χρυσό και Χάλκινο Μετάλλιο στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό ΙYNT

Χρυσό και Χάλκινο Μετάλλιο στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό ΙYNT (Hellenic International Young Naturalist Tournament)

2 μετάλλια, ένα χρυσό και ένα χάλκινο απέσπασαν οι δύο ομάδες των Εκπαιδευτηρίων στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό ΙYNT (Hellenic International Young Naturalist Tournament), που διοργανώνεται από την  Ένωση Ελλήνων Φυσικών.

Πιο συγκεκριμένα, το Χρυσό Μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα «Newtonian Ninjas», που αποτελείται από 6 μαθητές της A' Λυκείου και το Χάλκινο Μετάλλιο κατόρθωσε να αποσπάσει η ομάδα «Pentagon», που αποτελείται από μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου.

Ο IYNT είναι ένας απαιτητικός διαγωνισμός, στον οποίο οι μαθητές και οι μαθήτριες καλούνται να αντιμετωπίσουν σύνθετα προβλήματα φυσικής, χημείας και βιολογίας, στηριζόμενοι σε πρωτότυπα εργαστηριακά πειράματα και στη συνέχεια πρέπει να καταφέρουν να υποστηρίξουν επιστημονικά τη θέση τους απέναντι στις αντίπαλες ομάδες.

Η σύνθεση των ομάδων είναι η παρακάτω:

Ομάδα «Newtonian Ninjas»:
Δ. Ιγνατιάδης (Α' Λυκείου), Α. Καϊμάκης (Α' Λυκείου), Α. Καπλάνης (Α' Λυκείου), Σ. Καρασμάνης (Α' Λυκείου), Π. - Π. Νίκου (Α' Λυκείου), Δ. Τούλης (Α' Λυκείου).

Ομάδα «Pentagon»:
Α. Βρεττού (Α' Λυκείου), Δ. Καπούλας (Γ' Γυμνασίου), Α. Σαλιακέλλη (Γ' Γυμνασίου), Σ. Στίνη (Γ' Γυμνασίου), Α. Φραντζανά (Γ' Γυμνασίου).

4th Hellenic Young Naturalists' Tournament 2023 | Final Fight, Closing ceremony