Συμμετοχή στην Παρουσίαση Βιβλίου στη 19η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης (ΔΕΒΘ)

Mαθητές και μαθήτριες των Εκπαιδευτηρίων παραβρέθηκαν στην παρουσίαση του βιβλίου του Γιάννη Πάσχου «Το χρονικό ενός δυσλεκτικού», το Σάββατο, 5 Μαΐου, στη 19η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης (ΔΕΒΘ).

Πρόκειται για μία αυτοβιογραφική νουβέλα για τη δυσλεξία, που απασχολεί σε μεγάλο βαθμό την εκπαιδευτική κοινότητα και όχι μόνο. Μάλιστα δύο μαθήτριες, η Π. Ιωσηφίδου και η Α. - Β. Οικονόμου (Β΄ Λυκείου) επέλεξαν και διάβασαν ενδιαφέροντα αποσπάσματα από το βιβλίο που αναφέρονταν το ένα στην παιδική ηλικία του συγγραφέα και το άλλο στην προσπάθειά του για την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο.

Για τον συγγραφέα και το έργο του μίλησε ο κ. Στάντης Αποστολίδης, φιλόλογος, ιστορικός, η κ. Εύη Κουτρουμπάκη, φιλόλογος και η κ. Ασπασία Χασιώτη, Γενική Διευθύντρια των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη.