Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: «Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες: Μια Φλόγα για την Ειρήνη» - «Beatles»

Τα «Beatles» παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες: Μια Φλόγα για την Ειρήνη», στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης.
Αφού έμαθαν για τους σημαντικούς κανόνες διατήρησης ενός υγιεινού τρόπου ζωής, τα «Beatles» γνώρισαν πολλά διαφορετικά αθλήματα και είχαν την ευκαιρία να ασχοληθούν με μερικά από αυτά στην Ημέρα Αθλητισμού. Έμαθαν επίσης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, οι οποίοι αποτελούν σύμβολο ειρήνης και ενότητας μεταξύ των εθνών.
Κατά την εξόρμησή τους, ενημερώθηκαν για την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων και έμαθαν για μακρινούς πολιτισμούς. Στόχος του προγράμματος ήταν να εμπνευστούν οι μικροί μας μαθητές και μαθήτριες από το υψηλό αθλητικό πνεύμα των πρωταγωνιστών των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων (1896 - 2020).