STREAM DAY 2023

Μια μεγάλη γιορτή των επιστημών και της τεχνολογίας, STREAM DAY 2023, διοργανώθηκε από τα Εκπαιδευτήρια την Πέμπτη, 18 Μαΐου για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του Δημοτικού και του Γυμνασίου.

Οι δράσεις της STREAM DΑΥ 2023 έχουν ως στόχο να καλλιεργήσουν δεξιότητες, να αναπτύξουν την κριτική σκέψη και να κάνουν τη μάθηση ευχάριστη και δημιουργική για όλους τους μαθητές. Συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από την Ε’ Δημοτικού μέχρι τη Γ’ Γυμνασίου και οι σταθμοί ήταν:

• 3 σταθμοί Φυσικής
  • 2 σταθμοί Χημείας
  • 2 σταθμοί Βιολογίας
  • 2 σταθμοί F1
  • 3D Printer
  • Theta Robot
  • Τεχνητή Νοημοσύνη

Οι δράσεις περιελάμβαναν πειράματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας στα άρτια εξοπλισμένα εργαστήρια του Λυκείου. Φοιτητές του ΑΠΘ ήρθαν στις εγκαταστάσεις του σχολείου, για να παρουσιάσουν στους μαθητές και στις μαθήτριες εντυπωσιακά και πρωτότυπα πειράματα, που θα τους προκαλέσουν το ενδιαφέρον για τις θετικές επιστήμες.

Επίσης, έγιναν εργαστήρια ρομποτικής, 3D Printer και τεχνητής νοημοσύνης, με σκοπό τα παιδιά να γνωρίσουν και να αποκτήσουν πρακτική επαφή με state of the art τεχνολογίες. Έτσι θα μάθουν για την τεχνολογική ανάπτυξη στην σημερινή πραγματικότητα, ώστε να τους κινήσουν το ενδιαφέρον.

Τέλος, έγινε και το Φεστιβάλ Ρομποτικής, στο οποίο οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ Δημοτικού παρουσίασαν τις εργασίες τους ανά ομάδες, στο πλαίσιο του μαθήματος ρομποτικής. Στο Φεστιβάλ έγινε και ένας Διαγωνισμός Ρομποτικής μεταξύ των ομάδων, με προδιαγραφές διεθνούς διαγωνισμού ρομποτικής FLL, ώστε να αναδειχθεί η καλύτερη ομάδα από άποψη ευρηματικότητας και λογικής σκέψης.