3 μαθητές στελεχώνουν τις Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής για τη Διεθνή Ολυμπιάδα και Βαλκανιάδα Πληροφορικής 2023

3 μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη διακρίθηκαν στον 35ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής και, σύμφωνα με τα αποτελέσματα που προέκυψαν από τις τρεις δοκιμαστικές φάσεις και το Camp προετοιμασίας, προκρίθηκαν, για να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας με τη συμμετοχή τους στις Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής για το έτος 2023.

Πιο συγκεκριμένα:

Ο μαθητής Παναγιώτης Λιάμπας (Γ΄ Λυκείου) κατέλαβε την πρώτη θέση στους μαθητές Λυκείου και θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας, ως μέλος της Εθνικής Ομάδας του Λυκείου, στη Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής (International Olympiad Informatics - IOI) και στη Διεθνή Βαλκανιάδα Πληροφορικής (Balkan Olympiad Informatics - BOI).

Ο μαθητής Λάζαρος Καραγεωργίου (Γ΄ Γυμνασίου), κατέλαβε την πρώτη θέση στους μαθητές του Γυμνασίου και θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας, ως μέλος της Εθνικής Ομάδας του Γυμνασίου, στη Διεθνή Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων (Junior Balkan Olympiad Informatics - JBOI) και στη Διεθνή Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πληροφορικής Νέων (European Olympiad Informatics - EJOI). Επίσης διαγωνίστηκε και στα θέματα του Λυκείου και κατέλαβε την 4η θέση και θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας, ως μέλος της Εθνικής Ομάδας του Λυκείου, στη Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής (International Olympiad Informatics - IOI) και στη Διεθνή Βαλκανιάδα Πληροφορικής (Balkan Olympiad Informatics - BOI).

Επίσης, η μαθήτρια Μαρία - Ελένη Τσιοπούλου (Β΄ Γυμνασίου), κατέλαβε την πρώτη θέση στις Κορασίδες και θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας, ως μέλος της Εθνικής Ομάδας των Κορασίδων, στη Διεθνή Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πληροφορικής Κορασίδων (EGOI European Girls Olympiad Informatics).

Πηγή