Φύγαμε για παραλία με γραμματική και ορθογραφία!

Το καλοκαίρι μπορεί να έφτασε, όμως οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Δημοτικού δεν εγκαταλείπουν την καθημερινή εξάσκηση στην ορθογραφία! Πήραν τα κουβαδάκια τους και πήγαν… στην αυλή του σχολείου, για να παίξουν παιχνίδια ορθογραφίας! Άφησαν τα μολύβια τους και έπιασαν τα φτυαράκια, για να κάνουν μία γερή επανάληψη σε καταλήξεις ουσιαστικών, ρημάτων ενεργητικής και παθητικής φωνής αλλά και σε ισοσύλλαβα και ανισοσύλλαβα ουσιαστικά!

Οι ομάδες έβαλαν, λοιπόν, τα δυνατά τους και πριν από τις βουτιές στις παραλίες, έκαναν μία «βουτιά» στα βάθη των ορθογραφικών κανόνων που έμαθαν καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Κοχύλια, κάστρα, κουβαδάκια, φτυαράκια, πολύ κέφι και όρεξη ήταν αυτά που χρειαστήκαμε, για να δώσουμε στην επανάληψη μία ευχάριστη νότα καλοκαιριού!