Παρακολούθηση Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Κυκλοφορώ με Ασφάλεια»

2023-06-06-Kikloforo-Me-Asfalia-N

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Νηπίων παρακολούθησαν το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Κυκλοφορώ με ασφάλεια».

Συνειδητοποιώντας πόσο σημαντικό είναι τα παιδιά από μικρή ηλικία να αναγνωρίζουν τους οδικούς κινδύνους και να μαθαίνουν πώς να τους αποφεύγουν, τα Νήπια ασχολήθηκαν με τον Κ.Ο.Κ. και ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα οδικής παιδείας, για να μπορούν να κυκλοφορούν με ασφάλεια ως πεζοί, επιβάτες και οδηγοί ποδηλάτων. Απώτερος στόχος του προγράμματος ήταν η μείωση και, φυσικά, η εξάλειψη των τροχαίων ατυχημάτων μέσω της σωστής κυκλοφοριακής αγωγής.

Κατά τη διάρκεια του εκπαιδευτικού προγράμματος, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα είδη σήμανσης και τις κατηγορίες τους, τα ασφαλή μηνύματα που απορρέουν μέσω αυτών και να κάνουν πρακτική με μικρά αυτοκινητάκια. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με αθλητικές δραστηριότητες, κατάλληλα προσαρμοσμένες στην ηλικία τους.