Τελετή αποφοίτησης ΣΤ΄ Δημοτικού - 2023

Οι τελειόφοιτοί μας «αποχαιρέτησαν» την τελευταία χρονιά τους στο Δημοτικό Σχολείο σε μία τελετή αποφοίτησης, μέσα σε μια πλούσια σε μελωδίες και συναισθήματα ατμόσφαιρα, που κατάφερε να εντυπωσιάσει και να συγκινήσει όσους παρευρέθηκαν.

Χοροί και τραγούδια πλαισίωσαν την εορταστική ατμόσφαιρα στο κλειστό γήπεδο του Πολιτιστικού και Αθλητικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων, ενώ ιδιαίτερη συγκίνηση προκάλεσε η προβολή στιγμιότυπων από τη μέχρι τώρα σχολική ζωή των μαθητών και των μαθητριών, αφήνοντας σε όλους συναισθήματα νοσταλγίας για το Δημοτικό και ανυπομονησίας για τις νέες περιπέτειες που τους περιμένουν στο Γυμνάσιο.

Ένα ξεχωριστό τμήμα της εκδήλωσης αφορούσε την εφηβεία! Οι μαθητές και οι μαθήτριες δημιούργησαν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο το «αλφαβητάρι της εφηβείας», εκφράζοντας τις σκέψεις, τα συναισθήματα αλλά και τα όνειρά τους για τον νέο κόσμο που «ανοίγεται» μπροστά τους, δίνοντας ταυτόχρονα το μήνυμα της ελπίδας και της ομόνοιας σε όλο τον κόσμο!

Ευχόμαστε στους αποφοίτους μας ένα μέλλον γεμάτο ειρήνη, όνειρα και δημιουργία!