Συμμετοχή στον διαγωνισμό «Τεχνητής Νοημοσύνης της Microsoft Imagine Cup Junior 2023»

Microsoft-Imagine-Cup-Junior-2023

4 ομάδες Γυμνασίου και Λυκείου συμμετείχαν στον διαγωνισμό «Τεχνητής Νοημοσύνης της Microsoft Imagine Cup Junior 2023» και υλοποίησαν πρωτότυπες εργασίες με εφαρμογή τεχνητής νοημοσύνης σε διάφορους τομείς της ζωής (Υγεία, Προσβασιμότητα, Περιβάλλον).

Οι εργασίες που κατασκευάστηκαν είναι:

• «Not a simple airbag but a life changer», στον τομέα «AI for Good Initiative: Accessibility», από τους μαθητές Ι. Κωνσταντινίδη και Δ. Σαρδέλη (Γ΄ Γυμνασίου).
  • «Eco - Sense: a comprehensive environmental monitoring system utilizing sensor networks and data analytics to provide real - time information on air quality and other environmental factors», στον τομέα «AI for Good Initiative: Earth» από τους μαθητές Ο. Βασσάρα, Δ. Γιαννακίδη Δ. Λεβέντη, Δ. Χατζηφωτίου (Β΄ Γυμνασίου)
  • «Green Speed: Αn ideal speed for reduced carbon emissions and faster movement», στον τομέα «AI for Good Initiative: Earth» από τους μαθητές Ε. Μαυρίδη, Α. Μοντγκόμερι (Β΄ Γυμνασίου)
  • «My Med: An AI that finds the best treatment for patients after submitting their symptoms», στον τομέα «AI for Good Initiative: Health» από τους μαθητές Γ. Αναστασιάδη, Β. Μπανάκα, Χ. Πατσίκα, Χ. Σταφυλά, Π. Φουντούλη (Β΄ Λυκείου).

Πηγή