Εκπαίδευση και πιστοποίηση μαθητών/τριών στη Bασική Yποστήριξη της Zωής (BLS)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Kids Save Lives Championship 2023 - Μαθητικός Διαγωνισμός στην Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ)», εκπαιδεύτηκαν και πιστοποιήθηκαν με επιτυχία ως ανανήπτες του ERC μέσω της Ανθρωπιστικής Οργάνωσης KIDS SAVE LIVES. Στην πιστοποίηση συμμετείχαν και εκπαιδευτικοί του σχολείου, η κ. Φ. Γκιούνα, θεολόγος, ο κ. Ι. Γάκης, καθηγητής Φυσικής Αγωγής και η κ. Δ. Λιγούρα, νοσηλεύτρια των Εκπαιδευτηρίων, η οποία συμμετείχε ως εκπαιδεύτρια του «Kids Save Lives».

Αξίζει να σημειωθεί πως ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από την Ανθρωπιστική Οργάνωση Κοινωνίας Πολιτών «Kids Save Lives - Τα παιδιά σώζουν ζωές» και οι μαθητές μας διακρίθηκαν κερδίζοντας για το σχολείο μας έναν Απινιδωτή και δωρεάν πιστοποιήσεις του ERC (European Resuscitation Council) στη βασική υποστήριξη της ζωής BLS (Basic Life Support).

Οι μαθητές που συμμετείχαν στην εκπαίδευση ήταν: Δ. Αϊδινίδης, Α. Ζάχος, Σ. Κισόγλου, Α. Μακέδου, Μα Λι Τσουν.