Παίζοντας Ορθογραφία και Μαθηματικά στην αυλή!

Paizontas-Orthografia-Kai-Mathimatika-Stin-Avli

Τι κάνει ένας ντεντέκτιβ στην αυλή;

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γ΄ Δημοτικού επέστρεψαν στο σχολείο και είναι έτοιμοι για… παιχνίδι! Μέσα από διασκεδαστικές παιδαγωγικές δραστηριότητες, οι μικροί μας μαθητές και οι μικρές μας μαθήτριες αυτή την εβδομάδα είχαν την ευκαιρία να ανακαλέσουν στη μνήμη τους κεκτημένες γνώσεις Γραμματικής, Ορθογραφίας αλλά και Μαθηματικών. Πιο συγκεκριμένα, τα παιδιά θυμήθηκαν παίζοντας γραμματικούς και ορθογραφικούς κανόνες, όπως επίσης και τις βασικές έννοιες και ιδιότητες της θέσης των αριθμών, ενώ εξασκήθηκαν στο να κάνουν εύκολες μαθηματικές πράξεις με το μυαλό. Για τον σκοπό αυτό, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών της Γ΄ Δημοτικού, τα παιδιά έγιναν ντεντέκτιβ καταλήξεων και λύτες μαθηματικών puzzle, αλλά κυρίως έγιναν ομάδα!