10η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Pagkosmia-Imera-Athlitismou

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, λίγες μέρες μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς πραγματοποιήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Δημοτικού Σχολείου ποικίλες αθλητικές δράσεις στο πλαίσιο της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Αθλητισμού. Στόχος μας ήταν να μάθουν τα παιδιά την αξία της άθλησης, του συναγωνισμού και της ευγενούς άμιλλας. Με στόχο τη συμμετοχή, τη συνεργασία και την προσπάθεια, όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες από την Α΄ έως και τη ΣΤ΄ Δημοτικού συμμετείχαν σε δράσεις κατάλληλα  προσαρμοσμένες στην ηλικία και στις δεξιότητές τους. Πήραν μέρος σε σκυταλοδρομίες με μπάλες, σε διαδρομές ταχύτητας, σε διαδρομές με εμπόδια,  ενώ παράλληλα συμμετείχαν και σε ομαδικά αθλήματα. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε η συμμετοχή τους στο αγώνισμα της τοξοβολίας.