Μαθητικός Διαγωνισμός Αφίσας για την Πρόληψη του Καρκίνου

mathimatikos-diagonismos-afisas-gia-tin-prolipsi-tou-karkinou-

Η Ελληνική Συνεργαζόμενη Ογκολογική Ομάδα (ΕΣΟΟ), υπό την αιγίδα του Ελληνικού Ιδρύματος Έρευνας του Καρκίνου (ΕΛΙΕΚ), της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και του Δήμου Θεσσαλονίκης, διοργάνωσε το Σάββατο, 30 Σεπτεμβρίου, στον προαύλιο χώρο του Δημαρχείου Θεσσαλονίκης, Μαθητικό Διαγωνισμό Αφίσας, με στόχο την ευαισθητοποίηση των νέων για την ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ.

Στο πλαίσιο αυτού του διαγωνισμού, (στον οποίο συμμετείχαν πάνω από τριάντα Λύκεια) μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων συμμετείχαν με δύο αφίσες, στέλνοντας έτσι ηχηρό μήνυμα στη νεολαία της πόλης μας για την αποφυγή του καπνίσματος και του αλκοόλ, την υιοθέτηση ενός υγιεινού τρόπου ζωής, την παρότρυνση για άσκηση αλλά και την ενημέρωση για το εμβόλιο κατά του ιού HPV, καθώς και την προστασία του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας. Οι μαθητές μας με καλλιτεχνική ικανότητα και όρεξη για δημιουργία εξέφρασαν τις ιδέες και απόψεις τους λειτουργώντας άψογα ως ομάδα σε συνεργασία με συναδέλφους -  επιβλέποντες καθηγητές.

Τα Εκπαιδευτήρια στη διοργάνωση αυτή κέρδισαν μία δωροεπιταγή των 100 ευρώ.