Συμμετοχή σε δράση ευαισθητοποίησης για την Παγκόσμια Ημέρα Επανεκκίνησης Καρδιάς

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Επανεκκίνησης Καρδιάς και σε συνεργασία με την ανθρωπιστική οργάνωση «Kids Save Lives», πραγματοποιήθηκε δράση ευαισθητοποίησης για μαθητές/τριες της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου.

Οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν και διακρίθηκαν στον περσινό διαγωνισμό ΚΑΡΠΑ παρουσίασαν και μίλησαν για τις τεχνικές που χρησιμοποιούμε σε καταστάσεις που απειλείται μια ανθρώπινη ζωή (ΚΑΡΠΑ, αντιμετώπιση αναίσθητου θύματος και πνιγμονή).

Επίσης έγιναν επιδείξεις των δεξιοτήτων με τη χρήση προπλάσματος και εκπαιδευτικού εξωτερικού αυτόματου απινιδωτή  από τους μαθητές/τριες

Τέλος, όλοι οι μαθητές και οι καθηγητές που συνόδευαν τα τμήματα εξασκήθηκαν στην ΚΑΡΠΑ στα προπλάσματα .

Το εκπαιδευτικό υλικό, δηλαδή τα προπλάσματα, τον εκπαιδευτικό απινιδωτή και το υλικό παρουσίασης τα παραχώρησε η οργάνωση «Kids Save Lives».