26ο Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών της Γερμανικής Σχολής Αθηνών (ΓΣΑ)

11 μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου και του Λυκείου συμμετείχαν στο 26ο Συνέδριο Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών της Γερμανικής Σχολής Αθηνών (ΓΣΑ), που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Γερμανικής Πρεσβείας, με κεντρικό θέμα «Ethics».

Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε από την Παρασκευή, 20 Οκτωβρίου έως την Κυριακή, 22 Οκτωβρίου στη Γερμανική Σχολή Αθηνών και προσομοίωσε τις εργασίες των Ηνωμένων Εθνών. Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν στο συνέδριο εκπροσώπησαν τις χώρες της Γερμανίας και της Πορτογαλίας και οι αντίστοιχες επιτροπές τους ανέλυσαν θέματα κοινωνικού, περιβαλλοντικού και πολιτικού περιεχομένου.

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού ταξιδιού στην Αθήνα, οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφτηκαν το Μουσείο της Ακρόπολης και παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ο κύκλος των χαμένων ποιητών» στο θέατρο Βρετάνια.