Γιορτή Γυμνασίου - Λυκείου για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου - Αρτοκλασία

28i-Ekdilosi-Lukeio

Σε κλίμα συγκίνησης και αναστοχασμού για τις αξίες της ελευθερίας και της εθνικής ανεξαρτησίας πραγματοποιήθηκε και η φετινή γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου του 1940.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου και του Λυκείου συγκεντρώθηκαν στο Γυμναστήριο του Πολιτιστικού και Αθλητικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων και συμμετείχαν, αρχικά, στην αρτοκλασία προς τιμή του πολιούχου της Θεσσαλονίκης, Αγίου Δημητρίου. Ακολούθησε η απονομή των αριστείων και των βραβείων στους μαθητές που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά.

Στη συνέχεια εκφωνήθηκε ο πανηγυρικός της ημέρας. Στην εκδήλωση συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Λυκείου, εκφωνώντας μαρτυρίες πολεμιστών και παρουσιάζοντας ιστορικά ντοκουμέντα, για να τιμήσουν τους ανθρώπους που θυσίασαν τη ζωή τους για την προάσπιση της ελευθερίας και του έθνους μας και να στείλουν ένα ηχηρό μήνυμα ειρήνης και αλληλεγγύης.