3η θέση στον 12ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό F1 in Schools

Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων κατέκτησε την τρίτη θέση στον 12ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό F1 in Schools μεταξύ 24 ομάδων που συμμετείχαν από όλη την Ελλάδα. Με τη διάκριση αυτή εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό του 19ου Παγκόσμιου Διαγωνισμού F1 in Schools, που θα διεξαχθεί το φθινόπωρο του 2024 σε χώρα που θα ανακοινωθεί από τους διοργανωτές.

Εκτός από το βραβείο της 3ης Νικήτριας Ομάδας στην Infinite Speed απονεμήθηκαν και τα βραβεία

• Καλύτερης Μηχανικής Κατασκευής F1 Αυτοκινήτου,
  • Καλύτερου Χαρτοφυλακίου - Portfolio Project Management & Enterprise,
  • Καλύτερης Ομάδας Γυμνασίου

Την ομάδα «Infinite Speed» αποτελούν οι μαθητές της Α΄ Λυκείου:

• Χ. Σαμαρά: Αρχηγός
  • Α. Ναούμ: Συντονιστής Ομάδας Engineering
  • Ά. Τσόπουλος: Συντονιστής Ομάδας Marketing
  • Γ. Γιαννόπουλος: Υπεύθυνος γραφιστικών
  • Π. Κυριακίδης: Μέλος Ομάδας Engineering
  • Χ. Τουμανίδης: Μέλος Ομάδας Engineering
  • Θ. Παπαγιωτόπουλος: Μέλος Ομάδας Engineering
  • Μ. Λύτου: Μέλος Ομάδας Marketing
  • Σ. Αλεξανδρής: Μέλος Ομάδας Marketing
  • Ά. Χρυσάφης: Μέλος Ομάδας Marketing

Τέλος, πρέπει να τονιστεί ότι η ομάδα «Infinite Speed» ευελπιστεί να γίνει επάξιος συνεχιστής της παράδοσης των Εκπαιδευτηρίων, καθώς η παλαιότερη ομάδα «Infinite Racing» κατέκτησε τον Απρίλιο του 2016 την πρώτη θέση στους Εθνικούς Τελικούς τον Οκτώβριο του 2016 τον τίτλο της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας ομάδας στους 12ους Παγκόσμιους Τελικούς στο Austin Texas των ΗΠΑ.