«Από το σταφύλι στο κρασί»! – Παιδικός Σταθμός

«Από το σταφύλι στο κρασί»! Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Παιδικού Σταθμού, με αφορμή τον ερχομό του Φθινοπώρου, γνωρίσανε τα φρούτα του Φθινοπώρου και έδειξαν ιδιαίτερο ενθουσιασμό για το σταφύλι.

Αυτό αποτέλεσε αφορμή να το γνωρίσουμε καλύτερα. Ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα με το αμπέλι, τον τρύγο και τα παράγωγα του σταφυλιού.

Δοκιμάσαμε  «άσπρο» και «μαύρο» σταφύλι. Παρατηρήσαμε σταφύλια με κουκούτσια και χωρίς κουκούτσια. Φάγαμε ξανθές και μαύρες σταφίδες. Μιλήσαμε για το μούστο, το κρασί και το τσίπουρο που συνοδεύουν ευχάριστα το φαγητό των μεγάλων.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με μία stream δραστηριότητα: με τη βοήθεια των παιδιών και χρησιμοποιώντας ένα παράγωγο του σταφυλιού, το πετιμέζι φτιάξαμε και φάγαμε πεντανόστιμα μουστοκούλουρα!