7η ημερίδα SMART EDUCATION «Artificial Intelligence (AI) Powered Education»

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη διοργανώνουν διαδικτυακά την 7η ημερίδα SMART EDUCATION, με θέμα: «Artificial Intelligence (AI) Powered Education - Δεξιότητες και αξίες σε πρώτο πλάνο», το Σάββατο, 2 Δεκεμβρίου 2023.

Η ημερίδα εντάσσεται στο πλαίσιο των γενικότερων δράσεων των Εκπαιδευτηρίων ως Microsoft Showcase School για 8η συνεχόμενη χρονιά, και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας και της Ομογένειας.

H τεχνητή νοημοσύνη έχει τη δυνατότητα να φέρει επανάσταση στην εκπαίδευση, μεταμορφώνοντας τη μάθηση. Αξιοποιώντας τις τεχνολογίες AI, μπορούμε να δημιουργήσουμε εξατομικευμένες και προσαρμοστικές εμπειρίες μάθησης που καλύπτουν τις μοναδικές ανάγκες κάθε μαθητή.

Αγκαλιάζοντας τις δυνατότητές της, αξιοποιώντας τα οφέλη της και μετριάζοντας τους κινδύνους της, μπορούμε να εξοπλίσουμε την επόμενη γενιά με τις γνώσεις, τις δεξιότητες  αλλά και τις αξίες που χρειάζεται, για να ευδοκιμήσει σε έναν κόσμο με γνώμονα την τεχνητή νοημοσύνη.

Με στοχαστική ενσωμάτωση και συνεργασία, η τεχνητή νοημοσύνη μπορεί να διαμορφώσει το μέλλον της εκπαίδευσης, ενδυναμώνοντας τους μαθητές και τις μαθήτριες, υποστηρίζοντας τους εκπαιδευτικούς και ενθαρρύνοντας ένα περιβάλλον μάθησης με λιγότερους αποκλεισμούς και περισσότερη δικαιοσύνη.

Στο πλαίσιο της ημερίδας, οι συμμετέχοντες θα ενημερωθούν από καθηγητές πανεπιστημίου, εκπροσώπους της Microsoft και άλλων καινοτόμων εταιρειών και οργανισμών, ερευνητές και εκπαιδευτικούς για:

• Την ενσωμάτωση των τεχνολογιών AI στη μάθηση και στη διδασκαλία.
  • Την αξιοποίηση του ChatGPT στην εκπαίδευση.
  • Τις έξυπνες μεθόδους διδασκαλίας που προωθούν
    την αλληλεπίδραση, αυξάνουν τη διάδραση και διασφαλίζουν την καλύτερη συνεργασία μεταξύ συνομηλίκων.
  • Τις ανάγκες της αγοράς εργασίας.
  • Τη σημασία των soft skills για τη χρήση της τεχνητής νοημοσύνης.
  • Τις δεοντολογικές κατευθυντήριες γραμμές σχετικά
    με τη χρήση της τεχνητής νοημοσύνης.
  • Τον πρωταγωνιστικό ρόλο των αξιών στη σχολική και κοινωνική ζωή.
  • Τα εργαλεία της Microsoft και την αξιοποίησή τους
    στη διδασκαλία.

Στο Α’ μέρος της ημερίδας θα συμμετέχουν, ως ομιλητές, μεταξύ άλλων, οι:

• Γιάννης Αναστασόπουλος, Industry Sector Lead in Education, Greece, Cyprus & Malta, Microsoft Hellas
  • Θεοδώρα Βαρβαρίγου, Καθηγήτρια του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου
  • Μαρία Γιαννιού, Empowerment & Leadership Coach, PhD, Corporate Trainer Founder of Lead From Within
  • Μιχάλης Γκόντας, Co-founder & CEO NXTLVL
  • Χρήστος Μαλλιαράκης, Δρ. Πληροφορικής, Συγγραφέας, MIE Expert, MIE Trainer
  • Δημήτρης Μπερτσιμάς, Boeing Professor of Operations Research and the Associate Dean of Business Analytics at the Sloan School of Management at the Massachusetts Institute of Technology
  • Βύρων Νικολαΐδης, Ιδρυτής PeopleCert
  • Βασίλης Οικονόμου, Σύμβουλος Προέδρου Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού
  • Θεόδωρος Παπαγγελής, Τακτικό μέλος της Ακαδημίας Αθηνών, Ομότιμος Καθηγητής Τμήματος Φιλολογίας ΑΠΘ, Πρόεδρος του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας
  • Αλέξανδρος Παπασπυρίδης, Senior Advisor, Microsoft, Asia
  • Δημήτρης Σάμψων, Καθηγητής του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς

Την ημερίδα θα χαιρετίσει ο κ. Δημήτριος Παπαστεργίου, Υπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

Επιπλέον, στο Β’ μέρος οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις και εμπειρίες με εκπαιδευτικούς που έχουν εντάξει τις τεχνολογίες Microsoft στη διδασκαλία τους (τα εργαλεία του Office 365: Teams, OneNote, OneDrive, Booking, SharePoint, Sway, Forms, FlipGrid, Minecraft EDU κ.λπ.) και να δουν πώς μπορούν να αναπτύξουν τόσο τις δικές τους δεξιότητες όσο και των μαθητών τους.

Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής σε όλους τους συμμετέχοντες.

Η συμμετοχή είναι δωρεάν.

H ημερίδα θα μεταδοθεί ζωντανά: Livemedia, Facebook και YouTube των Εκπαιδευτηρίων.