Χριστουγεννιάτικο Φιλανθρωπικό Bazaar των Εκπαιδευτηρίων

Με διάθεση αγάπης και προσφοράς προς τον συνάνθρωπο, σε μια μοναδική ατμόσφαιρα Χριστουγέννων

Με τη συμμετοχή πλήθους μαθητών, γονέων, εκπαιδευτικών, αποφοίτων και φίλων των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη, σε μια γιορτινή ατμόσφαιρα και με διάθεση προσφοράς προς τον συνάνθρωπο, πραγματοποιήθηκε το Χριστουγεννιάτικο Φιλανθρωπικό Bazaar των Εκπαιδευτηρίων και του Μορφωτικού και Αθλητικού Συλλόγου «ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ», το Σάββατο, 16 Δεκεμβρίου 2023.

Στη γιορτή αγάπης και αλληλεγγύης οι μικροί και μεγάλοι φίλοι άκουσαν τα κάλαντα από τις χορωδίες των Εκπαιδευτηρίων (Δημοτικού - Γυμνασίου - Λυκείου), άκουσαν χριστουγεννιάτικες ιστορίες, παρακολούθησαν παρουσιάσεις χριστουγεννιάτικων παραμυθιών και χριστουγεννιάτικα θεατρικά δρώμενα:

• «Χριστούγεννα για όλους» από τους/τις μαθητές/τριες του Παιδικού Σταθμού και των Προνηπίων
  • «Να τα πούμε όπως παλιά;» από τους/τις μαθητές/τριες των Νηπίων
  • «Santa Claus is coming to town» από τους/τις μαθητές/τριες του English Garden
  • «Χριστουγεννιάτικοι μπελάδες» από τους/τις μαθητές/τριες της Ε’ Δημοτικού

Συμμετείχαν σε κατασκευές, έφτιαξαν χριστουγεννιάτικες λιχουδιές, αντάλλαξαν ευχές με ζεστό καφέ, τσάι, χυμούς και παραδοσιακά γλυκίσματα, μοιράστηκαν το πνεύμα των Χριστουγέννων και υποδέχτηκαν τις γιορτές με «τρίγωνα και ευχές, αγάπη και λιχουδιές».

Στο Χριστουγεννιάτικο Φιλανθρωπικό Bazaar συμμετείχαν η συγγραφέας  Μαριβίτα Γραμματικάκη, με το ξωτικό των Χριστουγέννων και τους/τις μαθητές/τριες της Α΄ Δημοτικού (εκδόσεις Καλέντη), καθώς και  η συγγραφέας Εύη Γεροκώστα με τη συνδρομή των μαθητών/τριών της Β΄ Δημοτικού έδωσαν τα πάντα για τα Χριστούγεννα (εκδόσεις Καλέντη).

Επίσης, φέτος, με τα ρομπότ της Robotixlab έδωσαν άλλη… διάσταση στα Χριστούγεννα, στον Αϊ Βασίλη και στο έλκηθρό του!

Στους πολυάριθμους επισκέπτες δόθηκε επίσης η δυνατότητα να προμηθευτούν τα χριστουγεννιάτικα δώρα από μία μεγάλη φιλανθρωπική αγορά, η οποία μεταξύ άλλων περιλάμβανε δημιουργίες των μαθητών όλων των βαθμίδων (κοσμήματα, τσάντες, κουτιά, γούρια, μικρά έργα τέχνης), στολίδια χριστουγεννιάτικα, ανθοσυνθέσεις, κάρτες, βιβλία, γυναικεία αξεσουάρ, παραδοσιακά γλυκά και βιολογικά προϊόντα.

Με τα έσοδα από τη φιλανθρωπική αγορά τα Εκπαιδευτήρια και ο Μορφωτικός Αθλητικός Σύλλογος θα ενισχύσουν σωματεία, συλλόγους και άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα. Συγκεκριμένα:

Στηρίζουν

• Το ΖΩΓΡΑΦΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ (Κωνσταντινούπολης)
  • Τις ΘΕΡΜΑΪΔΕΣ (Παναθηναϊκή Πανελλαδική Οργάνωση Γυναικών, Παράρτημα Θεσσαλονίκης)
  • Τη ΣΥΖΩΗ (Πανελλήνιος Σύλλογος Γονέων, Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Προβλήματα Όρασης και Πρόσθετες Αναπηρίες)
  • Τον Σύνδεσμο Φίλων Ιδρύματος O ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑΣ «ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ»
  • Τον μαχητή της ζωής, Θοδωρή Ντούμα και την οικογένειά του
  • Το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης ΑμεΑ «Ο ΣΩΤΗΡ»
  • Την Ελληνική Οργάνωση Πρόνοιας και Ισότητας «Πνοή Ελπίδας»
  • To Πρόγραμμα Εναλλακτικής Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων «ΑΡΓΩ»
  • Την ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ, Φιλοζωικό Σωματείο.

Συμμετείχαν:

• Οι ομάδες εθελοντισμού Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου
  • Η ομάδα Studies Abroad των Εκπαιδευτηρίων
  • Η ομάδα F1 in Schools «Infinite Speed»
  • Η ομάδα FLL «First Lego League»
  • Ο Σύλλογος Αποφοίτων των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη.