Εκπαιδευτική εκδρομή Γ΄ Λυκείου

Από τις 14 έως τις 19 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε η πολυήμερη εκδρομή των μαθητών της Γ΄ Λυκείου, με προορισμό τη Βουδαπέστη και τη Βιέννη. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν και να περιηγηθούν στα αξιοθέατα και τα μουσεία των δύο πόλεων.

Στην πρωτεύουσα της Ουγγαρίας επισκέφθηκαν την Αποβάθρα των Ψαράδων, το Κοινοβούλιο, τη Βασιλική του Αγίου Στεφάνου, την πλατεία Ηρώων, το κάστρο της Βούδα και είχαν την ευκαιρία για μια υπέροχη νυχτερινή κρουαζιέρα στον ποταμό Δούναβη.

Κατά την παραμονή τους στη Βιέννη επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στο παλάτι του Σένμπρουν, στο Μπελβεντέρε, στα Μουσεία Ιστορίας της Τέχνης και Φυσικής Ιστορίας, στην Όπερα, στον Ναό του Αγίου Στεφάνου, ενώ πραγματοποίησαν και μονοήμερη εκδρομή στην πανέμορφη πόλη του Σάλτσμπουργκ, τη γενέτειρα του Μότσαρτ.