Επίσκεψη στη Δανιηλίδειο Παιδική Βιβλιοθήκη

Στα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη έχουμε ως κύριο μέλημά μας την ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας από την προσχολική ηλικία. Με αφορμή αυτό οι μαθητές και οι μαθήτριες του Παιδικού Σταθμού εξερεύνησαν τον θαυμαστό κόσμο του βιβλίου με την επίσκεψή τους στη Δανιηλίδειο Παιδική Βιβλιοθήκη Καλαμαριάς. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στον χώρο της βιβλιοθήκης, ξεφύλλισαν διάφορα βιβλία, ενημερώθηκαν από τις υπεύθυνες της βιβλιοθήκης για τον τρόπο δανεισμού ενός βιβλίου αλλά και για τους κανόνες δανεισμού.

Τα παιδιά ταξίδεψαν στη μαγική χώρα του παραμυθιού με την ανάγνωση ενός βιβλίου και τέλος δημιούργησαν μια κατασκευή βασισμένη στο βιβλίο.

Στόχος της δράσης είναι τα παιδιά να αγαπήσουν το βιβλίο, να μάθουν να το σέβονται και να κατανοήσουν τόσο την ανεκτίμητη αξία του όσο και το ότι μια βιβλιοθήκη είναι ένας χώρος γεμάτος από πολύτιμους θησαυρούς γνώσης.