2η θέση στον Εθνικό Διαγωνισμό EOES

Τη 2η θέση πανελλαδικά (και την 1η θέση στη Χημεία) κατέκτησε η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων στον Εθνικό Διαγωνισμό EOES (European Olympiad of Experimental Science), που διεξήχθη στις 27 Ιανουαρίου, στο 4ο ΓΕΛ Καλαμαριάς.

Η Ομάδα αποτελούνταν από τους μαθητές Α. Καϊμάκη, Π. - Π. Νίκου και Δ. Τούλη (B΄ Λυκείου).

Πρόκειται για έναν πειραματικό διαγωνισμό φυσικών επιστημών, όπου οι μαθητές καλούνται να εκτελέσουν πειράματα Χημείας, Φυσικής και Βιολογίας να συλλέξουν και να επεξεργαστούν δεδομένα και να εξάγουν συμπεράσματα, σε χρονικό πλαίσιο 1 ώρας για την κάθε πειραματική διαδικασία.

Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων κατέκτησε την πρώτη θέση στον τοπικό διαγωνισμό, που διεξήχθη στις 9 Δεκεμβρίου 2023 και είχε τη δυνατότητα να συμμετέχει στην Εθνική Φάση του διαγωνισμού.

Χάρη στη διάκρισή της αυτή, η ομάδα μας θα έχει τη δυνατότητα να συμμετάσχει στην Πανευρωπαϊκή Ολυμπιάδα EOES στο Λουξεμβούργο στις 7 Απριλίου 2024 εκπροσωπώντας την Ελλάδα.