Πρόκριση 15 ομάδων Γυμνασίου και Λυκείου στο 2ο στάδιο του 7ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού στη Στατιστική

6 ομάδες μαθητών του Λυκείου και 9 του Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων προκρίθηκαν στο 2ο στάδιο του 7ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού στη Στατιστική.

Η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) διοργάνωσε τον 7ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό στη Στατιστική, για έβδομη φορά, με τη συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος «Ανάπτυξη της στατιστικής παιδείας στην Ελλάδα».

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να προσελκύσει το ενδιαφέρον των μαθητών και των μαθητριών για τη στατιστική επιστήμη, την παραγωγή των επίσημων στατιστικών και τη χρήση τους στην καθημερινότητα, αλλά και να αναδείξει την αξία των επίσημων στατιστικών και σε άλλους τομείς, όπως στην οικονομία και τη χάραξη πολιτικής.

Στο δεύτερο στάδιο του διαγωνισμού προκρίθηκαν 6 ομάδες μαθητών του Λυκείου και 9 του Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων.
Οι ομάδες των μαθητών των Εκπαιδευτηρίων που προκρίθηκαν είναι:

Λύκειο:

1. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ14»: Π.- Π. Νίκου (Β΄Λυκείου), Α. Καϊμάκης (Β΄Λυκείου), Δ. Τούλης (Β΄ Λυκείου)
  2. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ18»: Α. Καπλάνης (Β΄ Λυκείου), Σ. Καρασμάνης (Β΄Λυκείου), Δ. Ιγνατιάδης (Β΄Λυκείου)
  3. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ19»: Θ. Παπαγιωτόπουλος (Α΄ Λυκείου), Ι. Παγώνης (A΄Λυκείου)
  4. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ17»: Γ. Γιαννόπουλος (Α΄ Λυκείου), Ι. Παπαδόπουλος (Α΄ Λυκείου)
  5. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ20»: Λ. Καραγεωργίου (Α΄ Λυκείου)
  6. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ15»: Ε. Κωνσταντινίδου (Β΄ Λυκείου) Ε. Ταμπουρή (Β΄ Λυκείου)

Γυμνάσιο:

1. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ4»: Β. Δελής (Β΄ Γυμνασίου), Γ. Δελής (Β΄ Γυμνασίου)
  2. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ9»: Ζ. Ακριβοπούλου (Γ΄ Γυμνασίου), Μ. - Ε. Τσιοπούλου (Γ΄Γυμνασίου), Γ. - Δ. Χαλκείδη (Γ΄Γυμνασίου)
  3. «ΕΚΠ.ΜΑΝΤ2»: Κ. Στασινόπουλος (Α΄ Γυμνασίου), Ε. Γκόλνα (Α΄ Γυμνασίου), Θ. Γίτσα (Α΄Γυμνασίου)