Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών

Τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη με αγάπη και σεβασμό στην ελληνική παράδοση έχουν καθιερώσει εδώ και χρόνια το Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών. Πιστά στο ραντεβού τους διοργάνωσαν στις 21 Φεβρουαρίου 2024  το Φεστιβάλ σε μια όμορφη και συγκινητική βραδιά.

Την αρχή έκαναν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Γ΄, Δ΄ και Ε΄ Δημοτικού που παρουσίασαν σε γονείς, συγγενείς και φίλους χορούς από την Ήπειρο, τη Μακεδονία και τη Θράκη και που κατάφεραν να αποσπάσουν το πιο θερμό χειροκρότημα. Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες των ομίλων παραδοσιακών χορών του Δημοτικού χόρεψαν ποντιακούς χορούς, ξεσηκώνοντας το κοινό, για να παραδώσουν τη σκυτάλη στη χορευτική ομάδα του Λυκείου και στην ομάδα των Αποφοίτων - Γονέων. Με παλμό και αξιοζήλευτο πάθος παρουσίασαν χορούς της Θράκης και της Μακεδονίας και έκλεισαν τη γιορτή καταχειροκροτούμενοι από όλους τους παρευρισκόμενους. Ως άξιοι συνεχιστές των γενεών που πέρασαν από τα Εκπαιδευτήρια με τη ζωντάνια και τον δυναμισμό τους απέδειξαν το στενό δέσιμό τους με τις πολιτιστικές δράσεις των Εκπαιδευτηρίων.

Το ραντεβού ανανεώθηκε για την επόμενη σχολική χρονιά μέσα σε κλίμα συγκίνησης και έντονων συναισθημάτων.

Συλλογή Φωτογραφιών