Eξαιρετικές διακρίσεις στη 11η Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα γαλλικά - «Conseil des Jeunes Citoyens».

5 μαθήτριες των Εκπαιδευτηρίων κατέκτησαν εξαιρετικές επιτυχίες στην 11η Μαθητική Συνάντηση Δημόσιου Λόγου στα γαλλικά - «Conseil des Jeunes Citoyens».

Πιο συγκεκριμένα, στο αγώνισμα του Διττού Λόγου (Debate) η μαθήτρια Ε. Γιαβή (Α Λυκείου - Citoyenneté ) κατέκτησε την 1η θέση (βραβείο Jeune Citoyen) και οι μαθήτριες Σ. Καλαμπούκα (Γ΄ Γυμνασίου - Citoyenneté) και Μ. Σκανδύλα (Α Λυκείου - Cadre de Vie ) κατέκτησαν τη 2η θέση (βραβείο Prix Jeune Orateur).

Οι μαθήτριες Μ. Κονδελίδου (Γ’ Γυμνασίου - Amis et Famille) και Σ. Τσοχατζίδου (Γ’ Γυμνασίου - Ecole) κατέκτησaν τη 2η θέση (βραβείο Prix Jeune Orateur) στους τελικούς της κατηγορίας του Προσχεδιασμένου - Αυθόρμητου Μονόλογου.

Ο διαγωνισμός, που διεξήχθη εξ ολοκλήρου στη γαλλική γλώσσα, διοργανώθηκε από το Κολέγιο Δελασάλ με τη συμμετοχή 180 μαθητών από δημόσια και ιδιωτικά σχολεία από όλη την Ελλάδα, όπως η Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί, το Κολέγιο Δελασάλ, το Αρσάκειο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, το Π.Σ.Π.Θ, το Ελληνοαμερικανικό Κολλέγιο Ψυχικού Αθηνών, η Σχολή Μωραΐτη, τα Εκπαιδευτήρια Δούκα, η Ελληνογαλλική Σχολή Saint - Paul Πειραιά, η Ελληνογαλλική Σχολή Ουρσουλινών, το Βαρβάκειο Πρότυπο Λύκειο, η Λεόντειος Σχολή Ν.Σμύρνης, το Πρότυπο Λύκειο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων κ.ά.

Στον διαγωνισμό πήραν επίσης μέρος οι μαθήτριες Α. Ζαχαρούδη, Α. Ζερβουδάκη (Γ’ Γυμνασίου) και Α. Ταψή (Α’ Λυκείου), οι οποίες αγωνίστηκαν στα αγωνίσματα του Προσχεδιασμένου - Αυθόρμητου Λόγου  και απέσπασαν εξαιρετικές βαθμολογίες.