Περπατώντας την ιστορία… μαθαίνω την πόλη μου

Ο ενθουσιασμός των μικρών μαθητών και μαθητριών αλλά και των δασκάλων τους ήταν ολοφάνερος στα χαμογελαστά τους μάτια! Με αφορμή το πρόγραμμα «Περπατώντας την ιστορία… μαθαίνω την πόλη μου!», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ Δημοτικού των Εκπαιδευτηρίων επιβιβάστηκαν στα σχολικά λεωφορεία και, ως σωστοί εξερευνητές, περιηγήθηκαν στα μνημεία της πόλης μας.

Σε μια υπέροχη διαδρομή, με πολλά τραγούδια και γέλια, ξεκινήσαμε από το σχολείο μας με προορισμό την Άνω Πόλη, τον Άγιο Δημήτριο, τη Ροτόντα, την Καμάρα, την πλατεία Αριστοτέλους και τον Λευκό Πύργο. Βέβαια, η μεγάλη στιγμή της εκδρομής μας ήταν, όταν φτάσαμε στο άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου και θαυμάσαμε τον μεγαλοπρεπή καβαλάρη πάνω στον Βουκεφάλα. Τα παιδιά έμαθαν πολλές πληροφορίες για την όμορφη Θεσσαλονίκη, διασκέδασαν και αποτύπωσαν τις όμορφες αυτές εικόνες τόσο στη φωτογραφική μηχανή που κατασκεύασαν αλλά κυρίως στην καρδιά τους! Ανυπομονούμε και για άλλες τέτοιες όμορφες στιγμές!