«Πωλείται Ευτυχία»

Η ευτυχία είναι ένα αγαθό που ούτε πωλείται ούτε αγοράζεται, που κρύβεται σε μικρά πράγματα, σε καθημερινές πράξεις καλοσύνης και προσφοράς. Αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γ’ Δημοτικού, που κατάφεραν να συνδυάσουν αυτές τις δύο αντιφατικές έννοιες!
Αξιοποιώντας τις κοινωνικές δεξιότητες που απέκτησαν μέσα από το πρόγραμμα «Μιλάμε για μας» και δρώντας εθελοντικά, συνδύασαν τη δημιουργικότητα με τον εθελοντισμό και την επιχειρηματικότητα απολύτως ισορροπημένα, σύμφωνα με τις επιταγές του σύγχρονου πολίτη. Έτσι, δημιούργησαν, με πολλή αγάπη, κατασκευές με μηνύματα ευτυχίας, τις οποίες οι ίδιοι πούλησαν στους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου, συγκεντρώνοντας τα κέρδη για το «Χαμόγελο του παιδιού» και μοιράζοντας απλόχερα ευτυχία και χαμόγελα.