1η θέση πανελλήνια - 5 μετάλλια, «Αρχιμήδης» 2024

5 μετάλλια, 2 αργυρά και 3 χάλκινα κατέκτησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου - Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων στην τελική φάση «Αρχιμήδης» της 41ης Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ), κατατάσσοντας τα Εκπαιδευτήρια στην 1η θέση πανελλήνια. Συγχαίρουμε τους 5 διακριθέντες μαθητές και μαθήτριες, καθώς και τους 34 συμμαθητές και συμμαθήτριές τους, που έφτασαν στον τελικό.

Διακρίσεις στην 41η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης»
Αργυρό Μετάλλιο: Λ. Καραγεωργίου Α’ Λυκείου
Αργυρό Μετάλλιο: Π. - Π. Νίκου Β΄ Λυκείου
Χάλκινο Μετάλλιο: Τ. Κωνσταντινίδης Β΄ Λυκείου
Χάλκινο Μετάλλιο: Α. Γκόλνα Γ΄ Γυμνασίου
Χάλκινο Μετάλλιο: Β. Δελής Β΄ Γυμνασίου

Η μαθήτρια της Α’ Λυκείου Ι. Ζάχου επιλέχθηκε να στελεχώσει την Εθνική Ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 13η Ευρωπαϊκή Μαθηματική Ολυμπιάδα Κοριτσιών (EGMO 2024), η οποία θα διεξαχθεί από την Πέμπτη, 11 Απριλίου έως την Τετάρτη, 17 Απριλίου 2024 στην πόλη Tskaltubo της Γεωργίας. Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριές μας!

Τα σχολεία που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ Ε. ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ: 2 Αργυρά, 3 Χάλκινα
ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΪΤΗ: 2 Χρυσά, 2 Χάλκινα